Jak dobrać buty do biegania?

Jak dobrać buty do biegania?

Bieganie to sport, który cieszy się ogromną popularnością. Poprawia kondycję, wzmacnia całe ciało, może być pomocne w walce z nadprogramowymi kilogramami, a także redukuje stres. Do biegania warto się jednak odpowiednio przygotować. Poza sportową odzieżą, bardzo ważne są przede wszystkim wygodne buty. Sprawdź, jak je dobrać!

Rodzaj podłoża

Przy wyborze butów do biegania bardzo ważny jest przede wszystkim rodzaj podłoża, po którym zamierzamy trenować. Jeśli planujemy biegać po twardej nawierzchni, jak asfalt czy beton to powinniśmy wybrać buty, które będą miały większą amortyzację, a także stabilizację stopy. Jeśli natomiast planujemy biegać po leśnych ścieżkach, górskich szlakach czy nieutwardzonym podłożu, to powinniśmy wybrać buty z wyprofilowaną podeszwą. Zapewnią nam one większą przyczepność na trasach charakteryzujących się nierównościami czy wzniesieniami.

Buty do biegania damskie i męskie - czym się różnią?

Buty do biegania damskie będą zdecydowanie różniły się od męskich. Różnice te wynikają z anatomicznej budowy człowieka. Nawet jeśli zarówno damskie jak i męskie stopy będą w tym samym rozmiarze, to będą różniły się szerokością. Stopy kobiece będą węższe. Ma to znaczenie przy wyborze odpowiednich butów do biegania. Dodatkowo, kobiety są zazwyczaj lżejsze od mężczyzn, dlatego buty damskie będą miały bardziej miękką piankę pod śródstopiem. To sprawia, że są bardziej elastyczne. Oczywiście, buty będą różniły się także kolorystyką. Zazwyczaj męskie buty do biegania występują w nieco bardziej stonowanych kolorach. W przypadku kolekcji damskiej - możemy spotkać klasyczne obuwie, ale także takie z różnymi odcieniami różu.

Komfortowe i dopasowane obuwie

Odpowiednie dopasowanie obuwia do biegania sprawi, że nasz trening będzie przyjemniejszy i bardziej efektywny. W komfortowym obuwiu o wiele trudniej także o różnego rodzaju kontuzje. Należy pamiętać, że buty do biegania powinny być przede wszystkim w odpowiednim rozmiarze. Najlepszy rozmiar to taki, w którym najdłuższy palec ma pełną swobodę ruchu. Oczywiście, buty do biegania powinny trzymać stopę. Nie powinna ona się znacznie poruszać w obuwiu, co zapewni nam stabilizację podczas biegu. Buty do biegania powinny być odpowiednio dobrane już na samym początku. Nie powinniśmy oczekiwać, że obuwie się rozejdzie. W celu wybrania najbardziej komfortowych butów, warto wybrać się do odpowiedniego sklepu i przymierzyć kilka par, zanim zdecydujemy się na zakup.