Workery to jeden z bardziej nowoczesnych rodzajów obuwia. Można je wpisać do kilku kategorii butów. Stanowią połączenie swoistych glanów z traperami oraz botkami. Cechuje je wysoka cholewa, zwykle płaska podeszwa (lub delikatny, ale szeroki obcas) na traperze lub traktorze oraz wzmocniona część piętowa i palcowa. Mogą być wykonane ze skóry, skaju, zamszu lub z połączonych tkanin. Występują wersje wodoodporne, cechujące się niezwykłą wytrzymałością na wilgoć.

Workery bardzo dobrze trzymają stopę dzięki mocno przylegającej do stopy strukturze buta. Ponadto cholewa sięgająca ponad kostkę zabezpiecza ją przed gwałtownym skręceniem. Mocna podeszwa zabezpiecza stopę od spodu. Stanowi bardzo dobrą przyczepność do podłoża, dzięki czemu buty te można nosić nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych lub terenowych.

Workery – stylizacje klasyczne oraz nowoczesne

Istnieje bardzo duża różnorodność wśród propozycji obuwia jakimi są workery. Klasyczna wersja to czarne, przypominające glany botki. Pasują do wielu stylizacji zarówno codziennych, nieformalnych, jak i bardziej eleganckich. Workery oparte o krój butów sportowych są często wybierane do aktywnego uprawiania sportów na świeżym powietrzu w zimowe dni.

Workery pasują do spodni jeansowych o różnym kroju, legginsów, jegginsów, dresów, jak również rajstop połączonych z tuniką, spódnicą czy sukienką. Można je nosić w zestawieniu z

Na jakie okazje pasują workery?

Ze względu na różnorodność krojów, buty typu workery można nosić na takie okazje jak:

  • do pracy;
  • na spacery;
  • na trening na świeżym powietrzu (typ sportowy);
  • w góry;
  • na imprezy okolicznościowe
  • i wiele innych.

Wszystko zależy od stylu użytkownika oraz sytuacji. Workery występują zarówno w wersjach dla kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku – od dzieci po osoby dorosłe. Modele są w tak różnorodnych wersjach, że dopasowanie do charakteru danej osoby jest niezwykle łatwe. Można znaleźć workery z dżetami, cekinami, wzorami, stonowane, kolorowe, błyszczące, w żywych jaskrawych barwach, lakierowane i wiele, wiele innych.

Sezonowe czy całoroczne – jak nosić workery?

Mimo, że workery są stylizowane na buty zimowe (botki, trapery), mogą być z powodzeniem noszone przez cały rok. Sprawdzają się przy znacznych opadach śniegu, ale wersje wodoodporne spokojnie zastąpią kalosze w deszczowe dni. Workery idealnie pasują na górskie wędrówki czy zdobywanie leśnych tropów. Sportowy typ pasuje do biegania, joggingu czy spacerów w różnych terenach. Dzięki mocnej podeszwie nawet piaszczyste czy kamieniste podłoże nie będzie stanowiło zagrożenia dla stopy. Warto wybierać modele dostosowane do własnych potrzeb i spędzić czas na przymierzaniu kilku par przed wyborem o tej najbardziej właściwej.